(Wrocław, o9/o9/2o16) hej biało-czerwoni w RIO, na Igrzyskach Paraolimpijskich! Jesteśmy z Wami i wysyłamy dobrą energię z Wrocławia!
przed chwileczką odsłoniliśmy tablicę upamiętniającą sir Ludwiga Guttmanna, inicjatora Igrzysk Paraolimpijskich. zrobiliśmy to wspólnie w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T.Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu, o ważnej postaci, niesamowitym autorytecie, niemieckim lekarzu żydowskiego pochodzenia mówili m.in.: Marek Plura, europoseł, Sławomir Piechota, poseł na Sejm 👉inicjator i mecenas tablicy i konferencji, Ryszard Tomaszewski – polski paraolimpijczyk wszechczasów, wielokrotny mistrz i medalista, wrocławianin, który spotkał Ludwiga Guttmanna, naukowcy z wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, burmistrz Toszka, gdzie urodził się Guttmann – Grzegorz Kupczyk, Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący gminy żydowskiej we Wrocławiu i gospodarz miejsca dr Marek Nikiel, dyrektor szpitala.

jestem przekonany, że nie byłoby RIO, gdyby nie sir Ludwig Guttmann. niemiecki lekarz lekarz neurolog pochodzenia żydowskiego. dyrektor przedwojennego szpitala żydowskiego we Wrocławiu (po II wojnie światowej Szpitala Kolejowego przy Wiśniowej, który stał się częścią Szpitala im. T. Marciniaka. działania wojenne zmusiły Ludwiga Guttmanna do emigracji do Wielkiej Brytanii w 1939 roku. tam właśnie, przy szpitalu w Stoke Mandeville w lipcu 1948- równocześnie z XIV Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie, poprzez zawody dla w-skwerów zainicjował ogólnoświatową sportową rywalizację osób niepełnosprawnych. oficjalne Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się po raz pierwszy w 1960 roku.
prowadząc dzisiejsze uroczystości przytaczałem słowa, które przekazywał mi Rafał Wilk, chorąży polskiej reprezentacji, że hymn grany po zwycięstwie nie jest Kujawy ani niepełnosprawny, a wynik wymaga rzetelnego wysiłku i regularnego treningu💪⚡️⚡️. dziś szczególne kciuki za reprezentantkę Startu Wrocław – Oliwię Jabłońską, srebrną medalistką Igrzyska Paraolimpijskich z Londynu✌️👌🙏🏊🏻🎖🏆.

#wroclaw #wroclove #sport #slask #dolnyslask #guttmann #igrzyskaparaolimpijskie #bezbarier #rio2016 #jestesmyzWami #skrzynianadaje #skrzynimiejsca #w_skers
fot. Zbigniew Skrzyński