3 grudnia obchodzony był Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji trzy dni później Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zorganizował w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego galę "Wrocław bez barier – 2008" . W uroczystościach, związanych także z XV-leciem WSON-u, uczestniczył m.in. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia i Władysław Sidorowicz , senator RP.

Ponad dwustu pięćdziesięciu gości, przedstawicieli parlamentu RP, samorządów dolnośląskiego i wrocławskiego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, jak i samych laureatów uczestniczyło w gali "Wrocław bez barier – 2008" . Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, obchodzący w tym roku jubileusz XV-lecia działalności, od czterech lat organizuje plebiscyt "Dobre Praktyki", w którym nagradzane są osoby, firmy i instytucje wspierające osoby niepełnosprawne. W tym roku wśród laureatów znaleźli się: prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz– "za dużą wrażliwość społeczną i przyczynianie się do zwiększenia wydatków na osoby niepełnosprawne", metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski – "za troskę i zainteresowanie osobami niepełnosprawnymi", Joanna i Sławomir Golcowie z firmy Vermeiren Polska, producenta wózków inwalidzkich – przedstawiciele "biznesu odpowiedzialnego społecznie", Małgorzata Gorący z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Ostoja m.in. za pomoc niepełnosprawnym w owocnym poszukiwaniu pracy oraz poseł Sławomir Piechota za "aktywne działanie na rzecz niepełnosprawnych i przełamywanie barier w naszych głowach". 

Podczas gali statuetki z okazji XV-lecia działalność z rąk Rafała Dutkiewicza, prezydenta miasta, otrzymali trzej dotychczasowi prezesi Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych: Bogumił Maszewski , Zdzisław Grzelak i Tadeusz Krasoń  

Gradem nagród zostali obsypani laureaci w konkursach fotograficznym "Wrocław bez barier" (w ramach programu "Wrocław bez barier" realizowanym przy udziale Urzędu Miejskiego Wrocławia) i "Dolny Śląsk bez barier" (w ramach kampanii "Nie ma barier. Dolny Śląsk" realizowanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego"), a także konkursie rysunkowym dla dzieci pt.: "Osoba niepełnosprawna w oczach dziecka". Ten ostatni, przy wsparciu dolnośląskiego Kuratorium Oświaty był organizowany w całym województwie. Na galę, w dzień św. Mikołaja, rodzice docierali z małymi laureatami nawet z Karpacza. Mali artyści pokazywali na swoich dziełach, że osoby niepełnosprawna tak samo, jak każdy inny człowiek mogą wybierać wymarzone zawody i realizować się w życiu. Na gali podkreślano, że często dużo większą od architektonicznej jest bariera mentalna. 

Podczas gali Rafał Dutkiewicz zapowiedział, że już na początku roku, w styczniu zostanie powołany Miejski Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych. 

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, obchodzony co roku 3 grudnia, został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W Polsce żyje ponad 5,5 miliona osób niepełnosprawnych – to aż 7% całego społeczeństwa. 

Tekst: Bartek "Skrzynia" Skrzyński

Fot. Zbigniew Skrzyński