Koperty parkingowe dla osób niepełnosprawnych. A dokładniej dla naszych pojazdów, to nie przypadek. Nie chodzi o litość lub handicap i lepsze traktowanie, a o możliwość codziennej realizacji w życiu społecznym i zawodowym. Na kwiecień przypada kolejna, szósta już Kampania Parkingowa 2009 z inicjatywy warszawskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Z partnerem ze stolicy Dolnego Śląska, Wrocławskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych, rozpoczęliśmy ją na placu Solnym.

Zaparkujesz bezprawnie na kopercie pod centrum handlowym – zapłacisz 500 złotych!

O tej niezwykle ważnej kwestii mówiliśmy z posłem Sławomirem Piechotą, wiceszefem WSON-u Bogumiłem Maszewskim, a także wrocławską modelką Agatą Jabłońską i Pawłem Naporą, koordynatorem kampanii "Wrocław bez barier". Działania Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych wspiera młodzież z Parlamentu Młodzieży Wrocławia i Wrocławskiego Centrum Wolontariatu z Jackiem Bednarkiem na czele. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli tez przedstawiciele Straży Miejskiej i Policji.

W ubiegłym roku wszedł w życie przepis o zmianie kary dla kierowców zajmujących bezprawnie miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Teraz wynosi ona 500 złotych. Osoby niepełnosprawne często jednak mają problem z zaparkowaniem swoich samochodów pod centrami handlowymi, na osiedlach. Miejsca te określane są jako drogi wewnętrzne, będące pod zarządem właściciela obiektu. Nowy projekt Ustawy o Ruchu Drogowym ma to zmienić. Wtedy też służby mundurowe będą mogły karać kierowców parkujących niewłaściwie na „kopertach” dla w-skersów.

Według obecnie obowiązującego Prawa o ruchu drogowym zakaz parkowania na miejscach dla osoby z niepełnosprawnością obowiązuje jedynie na drogach publicznych. Tylko na tych terenach służby mundurowe mogą egzekwować prawo i nakładać mandat w wysokości 500 zł za wykroczenie, który został wprowadzony rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2008 r. Kampania Parkingowa ma na celu zmianę postaw kierowców, którzy bezprawnie zajmują koperty, czyli miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki wyznaczonym miejscom osoby niepełnosprawne mogą swobodnie wsiąść i wysiąść z samochodu, potem dotrzeć do kina, sklepu, urzędu czy restauracji.

Bartłomiej Skrzyński
 fot. Zbigniew Skrzyński