(Wrocław, 2015.11.17) Dzisiaj Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra we Wrocławiu dołączy do działającej pod patronatem Parlamentu Europejskiego Ogólnoświatowej Sieci Tolerancji. – Wrocław to wyjątkowe miasto i stanął w nim ósmy taki pomnik na świecie – mówił prowadzący uroczystości dyrektor Centrum ksiądz Robert Sitarek.
Projekt „Sieć Tolerancji” powstał w Wiesbaden, a impulsem do jego stworzenia była Deklaracja Zasad Tolerancji ogłoszona i podpisana przez państwa członkowskie UNESCO w dniu 16 listopada 1995 roku.

– Sieć jest świadectwem gotowości do „bycia tolerancyjnym”, łączy miejsca i ludzi, którzy wyrażają chęć wspólnego działania na rzecz rozpowszechniania idei tolerancji – mówił Martin Hartmann z Wiesbaden, artysta i pomysłodawca znaku rozpoznawczego projektu. Tym jest Pomnik Tolerancji (Stele der Toleranz), strzelista, 6 metrowa, wypełniona czerwonym szkłem stalowa kolumna. Stała się symbolem Sieci i zainspirowało do rozpoczęcia dialogu o tolerancji i jej granicach. Abstrakcyjne pojęcie zyskało widoczny i namacalny kształt oraz formę. Mimo ascetycznego wyglądu, stojące w przestrzeni publicznej kolumny przyciągają wzrok i skłaniają do refleksji. Stanowią zachętę do „bycia tolerancyjnym” wobec innych.
Pomnik Tolerancji odsłonili Jego Ekscelencja ks. bp. Jerzy Samiec – Biskup Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce, a także ks. bp. senior Ryszard Bogusz, Martin Hartmann i Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. W-skers podkreślał, że tolerancja po ostatnich wydarzeniach w Paryżu, w którym niedawno uczestniczył w konferencji – nabiera mocniejszego znaczenia. – Przestrzenie bez barier, w duchu pokoju, sięgają dalej niż tylko dostosowywanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ta rzeźba to też zobowiązanie to jeszcze jednego powiedzenia: „Stop” ksenofobii i agresji. Potrzebujemy szczególnie dziś takich miejsc – podkreślał Skrzyński.
W uroczystościach wzięli także udział reprezentanci burmistrza Wiesbaden, Jan Wais, dyrektor Biura Współpracy z zagranicą w Departamencie Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, Anna Józefiak – Materna, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, goście i uczniowie Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Martina Lutra.
– Nasze Centrum jest pierwszym miejscem w Polsce, na terenie którego stanął Pomnik Tolerancji – dodawał dyrektor Sitarek.
Informacja Prasowa Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra
fot. Michał Świderski – Fundacja Metro