(Wrocław, 2015.11.30) Dzisiaj w centrum ESK Barbara wręczyliśmy z Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem certyfikaty „Wrocław bez barier”. Dla tych, którzy na co dzień wyznaczają horyzonty tworzenia przestrzeni dostępnej. Wszystko na 3 dni przed Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych, który przypada 3 grudnia. To wyjątkowy czas, żeby podkreślić konkretne działania.

Galę, w kultowym miejscu na mapie Wrocławia, rozpocząłem od przypomnienia słów Stephena Hawkinga. Genialny astrofizyk, autor wielu innowacyjnych teorii – z powodu choroby: stwardnienia zanikowego bocznego od lat poruszający się na wózku elektrycznym, a ze światem porozumiewający przy pomocy komputera.

Naukowiec mocno przy tym klaruje, że…

Iry­towa­nie się na moją nies­praw­ność byłoby stratą cza­su. Ludzie nie mają cza­su dla ko­goś, kto się zaw­sze złości lub narze­ka. Trze­ba iść ze swym życiem do przo­du, i myślę, że uda­wało mi się to nieźle

Nie narzekaliśmy zatem. To zrobić najprościej, bez włączania się w proces działań. Jesteśmy jedną drużyną, organizacje pozarządowe, urzędnicy miejscy, jednostki, instytucje i samorząd w regionie. Bez współpracy nie mowy o tworzeniu przestrzeni bez barier. Wiemy, że kolejne wyzwania przed nami, ale trudno nie dostrzec tego, co już zrealizowane. Stadion Wrocław, Port Lotniczy, Teatr Muzyczny Capitol, trakt na Rynku (o czym: tutaj), Narodowe Forum Muzyki, tysiące porad, Międzynarodowy Turniej Tenisa na wózkach „Wrocław CUP”, audiodeskrypcja, „świetlica” (kibiców z niepełnosprawnościami), mieszkania, sto procent niskopodłogowych autobusów na ulicach Wrocławia, standardowy głos zapowiadający przystanki, wypełnianie systemowej luki w postaci asystentury, to tylko niektóre przykłady konkretnych działań miasta – w ścisłej współpracy z NGO’sami.

Dziś jednak nie czas na miejskie opowieści, a zaprezentowanie laureatów Plebiscytu „Wrocław bez barier”.

IMG_1433
W kategorii Miejsce dostępne dla wszystkich dla Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu

– odebrał Jego Magnificencja Rektor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu prof. zw. dr hab. Stefan Forlicz 

W kategorii Działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności dla dra Jana Stasieńko, dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu

– odbierał dr Jan Stasieńko

W kategorii Integracja społeczna  dla Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka

– odebrali Mariusz Trzeciakiewicz i Justyna Mańkowska, odpowiednio Prezes i Wiceprezes Fundacji Katarynka

bez_barier4

Z serca gratulowaliśmy laureatom, a potem – wspólnie z nimi i ekspertami m.in. posłem Sławomirem Piechotą, Katarzyną Sobańską – Laskowską, pełnomocnikiem terenowym Rzecznika Praw Obywatelskich, sportowcami: Kubą Szpakiem i Gosią Hałas, pełnomocnikiem marszałka województwa dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych – Pawłem Parusem rozmawialiśmy o Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, konkretnych działaniach i następnych wyzwaniach. Już przed tygodniem ten ostatni, podczas naszego wspólnego panelu, opowiadał, że warto się nie dzielić: jedność i współpraca – bez nieustannych narzekań – buduje. O tym też mówiliśmy miesiąc temu w Paryżu. Tak ostatnio dotkniętym, tak trudnym do opisania. Wtedy (może jak wszystko ochłonie, będzie czas na opisanie) mówiąc, że to tu we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku wyznaczaliśmy i wyznaczamy trendy! #bezbarier – zależy od każdego z nas!

Teraz w Barbarze  zespół Organizer.info podsumuje projekt i wręczy nagrody dla najbardziej aktywnych organizacji zarejestrowanych na platformie.  Na zakończenie wydarzenia podsumowana zostanie kampania informacyjna na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałania dyskryminacji „Wrocław dla Wszystkich”, realizowana przez Fundację Potrafię Pomóc.  Równolegle z tymi wydarzeniami w Barbarze odbywać się będzie Giełda Pracy dla Osób Niepełnosprawnych.

Działania na rzecz osób z niepełnosprawnością odbywają się nieustannie, często bez medialnej wrzawy. To konkretne działania i „praca u postaw”. Dlatego w tygodniu, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zebraliśmy kilka z nich, zachęcając do uczestnictwa.

o1.12.2o15         Mikołajkowa Rozdawajka Jabłek Fundacji „Potrafię Pomóc” 

Do Wrocławia przyjedzie 20 ton jabłek, które rozda Fundacja „Potrafię Pomóc”. Jabłkowa pomoc jest możliwa poprzez skup interwencyjny jabłek w Agencji Rozwoju Regionalnego, do którego zgłosiła się Fundacja Potrafię Pomóc. – Przy współpracy ze stowarzyszeniem z Miejskiej Górki i Urzędem Miejskim Wrocławia, dostaliśmy owoce do rozdysponowania wśród osób potrzebujących – mówi Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc. Owoce trafią do innych organizacji pozarządowych m.in. zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, ale także np. do więźniów jednego z wrocławskich zakładów karnych. Akcja zacznie się o godz. 10 przy ulicy Fabrycznej 14 D. Będzie prowadzona we współpracy z Fundacją “Potrafię Pomóc”, która działa na rzecz dzieci niepełnosprawnych.  O pierwszej rozdawajce pisał portal:http://www.wroclaw.pl/20-ton-jablek-dla-potrzebujacych

o2.12.2o15         Panel dyskusyjny pt.: “Studenci z niepełnosprawnością – Wrocław”.

Fundacja Sapere Aude i Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego relizują projekt “Studenci z orzeczeniem o niepełnosprawności- Wrocław”. Wezmą w nim udział m.in. Ariel Fecyk ze Stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości” i Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Dyskusja rozpocznie się o godzinie 10, w Gmachu Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, przy ulicy Koszarowej.

o2.12.2o15         Warsztaty baśnioterapeutyczne w ramach projektu „Wykluczeni z Kultury”.

Centrum Kultury Wrocław-Zachód przy ulicy Chociebuskiej 4-6 realizuje projekt „Wykluczeni z kultury 2015”, w ramach którego zaprasza dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności na bezpłatne warsztaty baśnioterapeutyczne. 

Są to zajęcia integracyjne prowadzone przez wrocławską pieśniarkę Panią Katarzynę Nowak (osobę niewidomą). Zajęcia polegają na opowiadaniu baśni przez Panią prowadzącą, która akompaniując sobie na gitarze wchodzi z dziećmi w dialog i wspólną wymianę spostrzeżeń. W warsztatach biorą udział dzieci niepełnosprawne i grupa około 40 osób z młodszych klas szkół podstawowych. Zapraszamy dzieci z młodszych klas, dla których opowiadanie bajek będzie ciekawym przeżyciem. Dodatkową atrakcją naszych spotkań są zajęcia ceramiczne, doskonale rozbudzające wyobraźnię maluchów.

NAJBLIŻSZE ZAJĘCIA ODBĘDĄ SIĘ 2 GRUDNIA 2015 (ŚRODA) – GODZ. 10:00 – 11.00 oraz 11.30 – 12.30 Osoby zaintetresowane udziałem ich dzieci w warsztatach PROSIMY O KONTAKT TELEFONICZNY pod nr 694 101 323

o3.12.2o15      Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej nr 116 i Gimnazjum nr 52 dla Uczniów z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym we Wrocławiu przy ul. Ignuta 28                              

„Nasze zainteresowania, nasze pasje. Zniesienie barier  architektonicznych, kulturalnych i komunikacyjnych  w naszym mieście, a  możliwości realizowania zainteresowań.”  W trakcie obchodów zostanie przedstawiona prezentacja o „Wrocławiu bez barier”, odbędą się gry integracyjne, uczniowie opowiedzą o swoich pasjach, a na koniec wystąpi studencka grupa teatralna z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralne we Wrocławiu. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10, przy ul.

o4.12.2o15      Spotkanie kibiców niepełnosprawnych z Piotrem Baronem, trenerem żużlowców Betardu Sparty Wrocław.

W siedzibie projektu „Kibice Razem” przy ul. Szewskiej 66/67, finansowanego z budżetu miasta odbywają się cykliczne spotkania Klubu Kibiców Niepełnosprawnych. Jest okazja do wymiany doświadczeń, wspólnego spędzenia ze sobą czasu, a także poznania ciekawych gości. W ramach miejskiego projektu „Świetlica na Szewskiej” (finansowanego ze środków PFRON) swoich fanów odwiedzili już trener piłkarzy Śląska Wrocław Tadeusz Pawłowski i legenda wrocławskiej koszykówki Maciej Zieliński. Przyszedł czas na sport żużlowy, co jest możliwe dzięki współpracy KKN z rzecznikiem miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych. Piotr Baron, to postać nietuzinkowa, niegdyś znakomity zawodnik słynący z ataków przy krawężniku, a dziś wybitny menadżer, który doprowadził swoją drużynę do srebrnego medalu. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.oo

Fot. Łukasz Banaszak